Witaj w naszej Szkole!Dziś proponuję Ci kurs permakulturowej uprawy roślin jadalnych i ziół w pojemnikach. W filmie poniżej mówię o tym, czym będziemy się w ramach tego kursu zajmować.

Dla kogo jest ten kurs?Jeżeli marzysz o tym, aby mieć zawsze pod ręką w kuchni świeże zioła, jeżeli chcesz uprawiać warzywa dla swojej rodziny na balkonie lub tarasie, jeżeli pragniesz wzbogacić swój ogród lub działkę w rośliny jadalne w pojemnikach, jeżeli dopiero zaczynasz, albo Twoje dotychczasowe próby kończą się niepowodzeniami, ten kurs jest dla Ciebie.

Nasza Szkoła


Szkoła Projektowania Permakulturowego to projekt edukacyjny tworzony z pasją. To oddolna inicjatywa mająca na celu propagowanie idei permakultury oraz edukację w zakresie projektowania permakulturowego i dyscyplin z nim związanych, za pośrednictwem Internetu. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, nieosiągalne innymi drogami. Nasze wykłady i kursy kierujemy do polskich odbiorców, dlatego przygotowujemy je po polsku.


Twój instruktor

Dzień dobry, nazywam się Wojciech Górny i będę Twoim przewodnikiem po świecie uprawy roślin jadalnych i ziół w pojemnikach.

Absolwent SGGW, z wykształcenia zootechnik i ichtiobiolog.

Miłośnik przyrody i permakultury, absolwent dwóch kursów projektowania permakulturowego, uczeń Geoffa Lawtona.

Prowadzi małe permakulturowe siedlisko znane jako Permakulturowe Miejsce Pokazowe “Ostoja”.

Wykładowca, konsultant i projektant permakulturowy. Założyciel grupy Permakultura Warszawa i Projektowanie Permakulturowe na Facebooku, oraz strony permisie.pl. Założyciel bardzo popularnej grupy Ogrodnictwo Permakulturowe. Organizator cyklicznych Warszawskich Spotkań z Permakulturą. Autor artykułów i felietonów o tematyce permakulturowej. Pasjonat bioróżnorodności i zastosowania permakultury dla jej wspomagania. Pierwszy i jak na razie jedyny w Polsce nauczyciel pełnego Kursu Projektowania Permakulturowego (PDC) z udokumentowaną grupą wspaniałych absolwentów.

Tłumacz na język polski pierwszego podręcznika permakultury dla szkół, Student Permakultury 1, udostępnianej za darmo. Inicjator i organizator tłumaczenia na język polski książki "Istota Permakultury" Davida Holmgrena, udostępnianej za darmo. Konsultant merytoryczny książki "Wprowadzenie do permakultury" Billa Mollisona. Tłumacz podręcznika Tomasa Remiarza "Ogrody leśne w praktyce"

Ukończone kursy i szkolenia permakulturowe:

2013 — Permaculture Design Course, Regenerative Leadership Institute, USA, instruktorzy Vladislav Davidzon, Larry KornMax Meyers

2014 — Geoff Lawton’s Online Permaculture Design Course, instruktor Geoff Lawton, certyfikat projektanta permakultury Permaculture Research Institute of Australia, nr 6538.

Ten kurs

Kurs permakulturowej uprawy roślin jadalnych w pojemnikach prowadziłem "na żywo" więcej razy, niż jakikolwiek inny. Po prostu, ten temat najczęściej wybierali Organizatorzy różnych wydarzeń proszący mnie o jakiś wykład czy prezentację. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim jest po drodze na spotkanie na żywo na moich zajęciach, dlatego też powstała internetowa wersja tego kursu, którą gorąco polecam. Kurs składa się z piętnastu lekcji, które łącznie trwają 105 minut. Wszystkich serdecznie zachęcam i zapraszam do wspólnej nauki o uprawie roślin jadalnych i ziół w pojemnikach.

Nawożenie


Czy nawożenie upraw w pojemnikach jest potrzebne? To zależy. Ja staram się postępować tak, aby nie trzeba było roślin nawozić. Jak to zrobić, dowiesz się z lekcji o przygotowaniu podłoży, ale jeśli chcesz nawozić swoje rośliny, jest też i lekcja na ten temat.

Plony


Zaraz na wstępie mówimy o tym, dlaczego w ogóle warto uprawiać własne warzywa i zioła. Jakość i wartość odżywcza Twoich plonów z łatwością przebije wszystko, co możesz kupić w markecie. Jeżeli dbasz o zdrowie swoje i swoich bliskich, warto o tym posłuchać.

Rozsady


Twoje polony są zwykle tak dobre, jak Twoje rozsady. Dowiedz się, jak przygotować zdrowe, silne i żywotne roślinki do posadzenia w swoich pojemnikach. Dowiedz się jak i ile siać, aby cieszyć się długo obfitymi plonami. Przyda Ci się to zarówno w uprawie pojemnikowej, jak i na tradycyjnych grządkach.

Tu kupisz ten kurs


O cenach bez ściemy


Ceny to drażliwy temat. Nie jestem biznesmenem, nienawidzę sprzedawać, nie cierpię takich tematów, wolę grzebać w ziemi niż liczyć pieniądze. Ale, permakulturowa zasada Troski o Ludzi, w tym o siebie i swoja rodzinę, oraz Pierwsza Dyrektywa Permakultury nakazują mi wyznaczyć jakąś cenę za ten kurs. Mam nadzieję, że uda mi się pogodzić pasję propagowania wiedzy o permakulturze i uprawie własnej żywności z godną rekompensatą za pracę nad tym kursem. Jak zawsze, aby być w zgodzie z permakulturową zasadą Dzielenia się Nadmiarem, przeznaczam pewną pulę miejsc na tym kursie dla tych, którzy bardzo by chcieli w nim uczestniczyć, ale nie mogą sobie na to pozwolić. Jeżeli to dotyczy Ciebie, napisz do mnie na ten adres.

Biorąc pod uwagę, że koszt platformy Teachable na której publikuję ten kurs rośnie lawinowo, nie wiem jak długo uda mi się obecną cenę utrzymać, Z góry przepraszam więc za "korekty cenowe" jakie nieuchronnie nastąpią, bo bardziej wierzę w swoje plony w pojemnikach niż w światową gospodarkę, relację złotego do dolara i wzrost produktu krajowego brutto. Wierzę natomiast głęboko w to, że w dobie szalejącej inflacji nie ma lepszej inwestycji, jak inwestycja w siebie. Dawne rolnictwo bazowało na ciężkiej pracy, współczesne bazuje na paliwach kopalnych i chemii, a permakultura na wiedzy, informacji i zasadach etycznych. Dlatego też mam nadzieję, że każda złotówka wydana na mój kurs zwróci Ci się wielokrotnie, choć w mojej opinii i tak nie jest to najważniejsze .... Jesteś tym, co jesz, a jeśli dzięki temu kursowi jeść będziesz zdrowe plony ze swoich własnych upraw, to jest to po prostu bezcenne.