Wykład 12 - Permakultura klimatu umiarkowanego

Gleby naszego klimatu, projektujemy dom, ogród i sad, szklarnie, lasy, zwierzęta, zima, bezpieczeństwo ogniowe

   Obejrzyj film promocyjny Kup wykład

Witamy w naszej Szkole Projektowania Permakulturowego!

Szkoła Projektowania Permakulturowego to projekt edukacyjny tworzony z pasją. To oddolna inicjatywa mająca na celu propagowanie idei permakultury oraz edukację w zakresie projektowania permakulturowego i dyscyplin z nim związanych, za pośrednictwem Internetu. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, nieosiągalne innymi drogami. Nasze wykłady i kursy kierujemy do polskich odbiorców, dlatego przygotowujemy je po polsku.

Podstawy projektowania permakulturowego to nasz pierwszy kurs, który ewoluuje jak ekosystem. Docelowo składać się ma z 15 wykładów.

Dziś publikujemy wykład dwunasty.

Składa się z szesnastu lekcji (łącznie ponad 230 minut) i jest poświęcony

permakulturze klimatu umiarkowanego

Curriculum wykładu (spis lekcji) znajdziesz powyżej.

Kurs to nie tylko wykłady w formie wideo, to także krótkie quizy wiedzy, a przede wszystkim możliwość dyskusji z innymi uczestnikami kursu w komentarzach pod lekcjami oraz w dedykowanej wyłącznie dla kursantów grupie prywatnej na Facebooku.

Program wykładów oparty jest głównie na curriculum kursu projektowania permakulturowego PDC i podręczniku Permaculture - A Designers Manual Billa Mollisona, ale w formie skondensowanej i skróconej, łatwej do przyswojenia. Uzupełniliśmy go też o aktualne informacje ze świata permakultury gdyż, no cóż, podręcznik ma już swoje lata.

Początkowo zamierzamy oferować każdy wykład osobno, w cenie promocyjnej (opłata jednorazowa). Już teraz możesz wykupić dostęp do sześciu wykładów, a w przyszłości do kolejnych, które tu opublikujemy.

Oferta ta jest ważna przez relatywnie krótki czas, naszym zamysłem jest bowiem połączenie wszystkich wykładów w jeden spójny, pełny kurs, oferowany jako całość. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić w tym roku.

Pełny kurs będzie dostępny w innej formule (najprawdopodobniej miesięcznego abonamentu), aby studenci mogli korzystać z niego tak długo, jak tylko zechcą i uczyć się we własnym tempie. Jednakże osoby, które wykupią teraz dostęp do pojedynczych wykładów, zachowają go przez minimum 30 dni od daty zmiany warunków sprzedaży kursu. Nie nastąpi to też prędko - mamy do przygotowania jeszcze wiele wykładów.

Poniżej znajdziesz więcej informacji - o zespole, prowadzącym, curriculum kursu, jak i odpowiedź na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Wszystko, co w chwili obecnej udostępniamy, powstało w oparciu o nasze środki własne, pracę i czas. Nie korzystamy z żadnego wsparcia instytucjonalnego. Dzięki temu pozostajemy całkowicie niezależni i realizujemy autorski program kursów, trzymając się ściśle zasad etycznych permakultury. Korzystając z naszych wykładów, wspomagasz rozwój edukacji permakulturowej w naszym kraju, za co serdecznie Ci dziękujemy.

Jeżeli formuła naszej Szkoły Ci się podoba, zaproś do nas znajomych! Udostępnij link do Szkoły, podziel się wrażeniami na Facebooku. Dzięki temu pomożesz nam w pracy nad następnymi wykładami i kursami, a plany są ambitne :)

Do zobaczenia na wykładzie! :)

Wojciech Górny i Zespół Permisie.plTwój Instruktor


Wojciech Górny
Wojciech Górny

Absolwent SGGW, z wykształcenia zootechnik i ichtiobiolog.

Miłośnik przyrody, wędkarstwa, permakultury, absolwent dwóch kursów projektowania permakulturowego, uczeń Geoffa Lawtona.

Wolne chwile spędza budując małe permakulturowe siedlisko w sercu Puszczy Bolimowskiej, znane też jako Permakulturowe Miejsce Pokazowe “Ostoja”.

Wykładowca, konsultant i projektant permakulturowy. Założyciel grupy Permakultura Warszawa i Projektowanie Permakulturowe na Facebooku, oraz strony permisie.pl.

Organizator cyklicznych Warszawskich Spotkań z Permakulturą.

Pasjonat bioróżnorodności i zastosowania permakultury dla jej wspomagania.

Tłumacz na język polski pierwszego podręcznika permakultury dla szkół, “Student Permakultury 1”

Inicjator i organizator tłumaczenia na język polski książki "Istota Permakultury" Davida Holmgrena.
Konsultant merytoryczny polskiego wydania książki "Wprowadzenie do permakultury" Billa Mollisona.

Autor artykułów i felietonów o tematyce permakulturowej.

Ukończone kursy i szkolenia permakulturowe:

Maj 2013 — Permaculture Design Course, Regenerative Leadership Institute, USA, instruktorzy Vladislav Davidzon, Larry Korn, Max Meyers

Kwiecień 2014 — Geoff Lawton’s Online Permaculture Design Course, instruktor Geoff Lawton, certyfikat projektanta permakultury Permaculture Research Institute of Australia, nr 6538.


Często zadawane pytania


Kiedy kurs się zaczyna i kiedy się kończy?
Kurs zaczyna się gdy go wykupisz i kończy się wtedy, gdy zechcesz! Uczysz się w swoim tempie, online - decydując samodzielnie, kiedy lekcję zacząć i kiedy ją zakończyć.
Jak długo będę mieć dostęp do kursu?
Tak długo, jak długo będzie istnieć nasza szkoła w obecnej formule! Jednorazowa opłata sprawia, że korzystasz z kursu jak długo chcesz, gdzie chcesz, z każdego komputera, tabletu czy telefonu z Internetem. Gdy podejmiemy decyzję o zmianie formuły szkoły czy formy sprzedaży, powiadomimy Cię o tym na minimum 30 dni przed datą wprowadzenia zmian. Będziesz więc mieć minimum 30 dni, aby dokończyć lekcje.
Kiedy pojawią się następne wykłady?
Mamy nadzieję, że wkrótce, ostro nad tym pracujemy! Informacje o nowych wykładach znajdziesz tutaj oraz na Facebooku, na stronie Permisie. Planujemy łącznie 15 wykładów w cyklu Podstawy Projektowania Permakulturowego, a także osobne kursy tematyczne i praktyczne.
Czy dostanę świadectwo ukończenia kursu?
Zaczniemy wydawać takie świadectwa, gdy dostępny będzie pełny kurs. Otrzymają je wszyscy, którzy go ukończą, czyli przejdą przez wszystkie 15 wykładów..
Czy będę mieć możliwość kontaktu z prowadzącym i zadawania pytań?
Tak! Służy temu specjalna, prywatna grupa "Szkoła Projektowania Permakulturowego Permisie.pl" na Facebooku oraz funkcja Komentarze pod każdą z lekcji. Niewykluczone też, że jeśli będzie taka potrzeba i zainteresowanie, wprowadzimy spotkania online w formie webinarów.
Czego się dowiem z tego wykładu?
Wykład 12 jest poświęcony permakulturze klimatu umiarkowanego, czyli takiego jak w Polsce. Porozmawiamy o specyfice takich terenów, o ich klimacie i glebach. Poznasz dominujące formy krajobrazu, szczególnie te związane z wodą. Porozmawiamy o tym, jak powinien wyglądać idealny dom i osada. Spojrzymy krytycznie na ogród w siedlisku permakulturowym, omówimy uprawę roślin jagodowych, sady i szklarnie, wspomnimy też leśne ogrody. Osobną lekcję poświęcimy leśnym farmom. Zajmiemy się terenami trawiastymi, wolnym wypasem zwierząt i trawnikami. Bardzo dużo uwagi poświęcimy zimie i sprawom z tą pora roku związanym. Przyjrzymy się jak skorzystać z energii słonecznej w małej skali oraz zastanowimy się jak zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe naszego domu i siedliska. Wykład podsumujemy wymieniając najważniejsze obowiązki projektanta w naszym klimacie. Dodatkowo, w ramach lekcji bonusowej otrzymasz jak zawsze ciekawe materiały uzupełniające w formie linków i plików PDF ułatwiające dalszą samodzielną naukę.

Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi, sugestie, opinie, podziel się proszę z nami, pisząc na adres permisie@permisie.pl
Ten kurs robimy dla Ciebie, i Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Czy kurs spełnia Twoje oczekiwania?
Czy wart jest swojej ceny?
Czego brakuje, co jest nie tak?
Napisz!
Z permakulturowym pozdrowieniem,

Wojciech, Olga i Tomek - permisie.pl

Zacznij teraz!