Wykład 1 - Co to jest permakultura

Definicja, Ludzie, Efekty permakultury

   Obejrzyj film promocyjny

Witamy w naszej Szkole Projektowania Permakulturowego!

Szkoła Projektowania Permakulturowego to projekt edukacyjny tworzony z pasją. To oddolna inicjatywa mająca na celu propagowanie idei permakultury oraz edukację w zakresie projektowania permakulturowego i dyscyplin z nim związanych, za pośrednictwem Internetu. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, nieosiągalne innymi drogami. Nasze wykłady i kursy kierujemy do polskich odbiorców, dlatego przygotowujemy je po polsku.

Podstawy projektowania permakulturowego to nasz pierwszy kurs, który powstawał przez ponad dwa lata. Składa się on z czternastu wykładów. Wraz z wykładem 15, "Mój Projekt Permakulturowy", tworzy pełny Kurs Certyfikowany Projektowania Permakulturowego - PDC

Kurs to nie tylko wykłady w formie wideo, to także krótkie quizy wiedzy, a przede wszystkim możliwość dyskusji z innymi uczestnikami kursu w komentarzach pod lekcjami oraz w dedykowanej wyłącznie dla kursantów grupie prywatnej na Facebooku.

Program wykładów oparty jest głównie na curriculum kursu projektowania permakulturowego PDC i podręczniku Permaculture - A Designers Manual Billa Mollisona, ale w formie skondensowanej i skróconej, łatwej do przyswojenia. Uzupełniliśmy go też o aktualne informacje ze świata permakultury oraz o własne doświadczenia zebrane w trakcie wielu lat pracy permakulturowej we własnym siedlisku oraz na rzecz klientów.

Tu publikujemy wykład pierwszy.

Co to jest Permakultura?

Składa się on z sześciu lekcji (łącznie 49 minut)Poniżej znajdziesz więcej informacji - o zespole, prowadzącym, curriculum kursu, jak i odpowiedź na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Wszystko, co w chwili obecnej udostępniamy, powstało w oparciu o nasze środki własne, pracę i czas. Nie korzystamy z żadnego wsparcia instytucjonalnego. Dzięki temu pozostajemy całkowicie niezależni i realizujemy autorski program kursów, trzymając się ściśle zasad etycznych permakultury. Korzystając z naszych wykładów, wspomagasz rozwój edukacji permakulturowej w naszym kraju, za co serdecznie Ci dziękujemy.

Jeżeli formuła naszej Szkoły Ci się podoba, zaproś do nas znajomych! Udostępnij link do Szkoły, podziel się wrażeniami na Facebooku. Dzięki temu pomożesz nam w pracy nad następnymi wykładami i kursami, a plany są ambitne :)

Do zobaczenia na wykładzie! :)

Wojciech Górny i Zespół Permisie.pl


Twój Instruktor


Wojciech Górny
Wojciech Górny

Absolwent SGGW, z wykształcenia zootechnik i ichtiobiolog.

Miłośnik przyrody, wędkarstwa, permakultury, absolwent dwóch kursów projektowania permakulturowego, uczeń Geoffa Lawtona.

Wolne chwile spędza budując małe permakulturowe siedlisko w sercu Puszczy Bolimowskiej, znane też jako Permakulturowe Miejsce Pokazowe “Ostoja”.

Wykładowca, konsultant i projektant permakulturowy. Założyciel grupy Permakultura Warszawa i Projektowanie Permakulturowe na Facebooku, oraz strony permisie.pl. Założyciel bardzo popularnej grupy Ogrodnictwo Permakulturowe

Organizator cyklicznych Warszawskich Spotkań z Permakulturą.

Pasjonat bioróżnorodności i zastosowania permakultury dla jej wspomagania.

Tłumacz na język polski pierwszego podręcznika permakultury dla szkół, “Student Permakultury 1”, udostępnianej za darmo.

Inicjator i organizator tłumaczenia na język polski książki "Istota Permakultury" Davida Holmgrena, udostępnianej za darmo
Konsultant merytoryczny polskiego wydania książki "Wprowadzenie do permakultury" Billa Mollisona.
Tłumacz podręcznika Tomasa Remiarza "Ogrody leśne w praktyce"

Autor artykułów i felietonów o tematyce permakulturowej.

Ukończone kursy i szkolenia permakulturowe:

Maj 2013 — Permaculture Design Course, Regenerative Leadership Institute, USA, instruktorzy Vladislav Davidzon, Larry Korn, Max Meyers

Kwiecień 2014 — Geoff Lawton’s Online Permaculture Design Course, instruktor Geoff Lawton, certyfikat projektanta permakultury Permaculture Research Institute of Australia, nr 6538.


Często zadawane pytania


Kiedy kurs się zaczyna i kiedy się kończy?
Kurs zaczyna się gdy go wykupisz, możesz natychmiast przystąpić do nauki. Uczysz się w swoim tempie, online - decydując samodzielnie, kiedy lekcję zacząć i kiedy ją zakończyć. Masz 180 dni na zapoznanie się z tym wykładem od daty jego wykupienia.
Jak długo będę mieć dostęp do kursu?
Kupując ten wykład, masz do niego dostęp przez 180 dni od daty jego zakupu.
Czy dostanę świadectwo ukończenia kursu?
Tak, mogą otrzymać je wszyscy, którzy ukończą wykłady 1-14 - będzie to świadectwo ukończenia kursu "Podstawy Projektowania Permakulturowego", lub ci, którzy przejdą przez wszystkie 15 wykładów i prześlą Ćwiczenie Projektowe - otrzymają dyplom ukończenia Kursu Certyfikowanego Projektowania Permakulturowego - PDC.
Czy będę mieć możliwość kontaktu z prowadzącym i innymi Studentami oraz zadawania pytań?
Tak! Służy temu specjalna, prywatna grupa "Szkoła Projektowania Permakulturowego Permisie.pl" na Facebooku oraz funkcja Komentarze pod każdą z lekcji. Niewykluczone też, że jeśli będzie taka potrzeba i zainteresowanie, wprowadzimy w przyszłym roku spotkania online w formie webinarów.
Czego się dowiem z tego wykładu?
Wykład 1 mówi o genezie permakultury i jej założycielach. Opowiem Ci o tym, czym naprawdę jest permakultura, poznasz jej definicję. Dowiesz się jakie są podstawowe zasady etyczne permakultury. Poznasz ludzi, którzy wywarli istotny wpływ na dzisiejszy kształt permakultury. Zobaczysz, co jest możliwe, gdy zastosuje się projektowanie permakulturowe - w skali począwszy od domowego ogródka, do wielkiego bioregionu. Poznasz dziedziny życia, gospodarki i wiedzy, w których znajomość permakultury może okazać się przydatna i otwierać drogę do nowej kariery.

Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi, sugestie, opinie, podziel się proszę z nami, pisząc na adres [email protected]
Ten kurs robimy dla Ciebie, i Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Czy kurs spełnia Twoje oczekiwania?
Czy wart jest swojej ceny?
Czego brakuje, co jest nie tak?
Napisz!
Z permakulturowym pozdrowieniem,

Wojciech, Olga i Tomek - permisie.pl

Zapisy na ten kurs są obecnie zamkniete.