Zapisy na ten Kurs w 2024 są zakończone.


Zapraszamy do udziału w IV Edycji Kursu PDC w roku 2025.

To już Trzecia Edycja naszego Kursu. Jest to nadal pierwszy i jak na razie jedyny kurs projektowania permakulturowego online w języku polskim, który spełnia wymogi niezbędne, aby uzyskać uznawany na całym świecie certyfikat PDC - Permaculture Design Certificate.

Program wykładów oparty jest głównie na curriculum kursu projektowania permakulturowego PDC i podręczniku Permaculture - A Designers Manual Billa Mollisona, ale w formie skondensowanej i skróconej, łatwej do przyswojenia. Uzupełniliśmy go też o aktualne informacje ze świata permakultury oraz o własne doświadczenia zebrane w trakcie wielu lat pracy permakulturowej we własnym siedlisku oraz na rzecz klientów.

TWÓJ INSTRUKTOR

Dzień dobry, nazywam się Wojciech Górny i będę Twoim przewodnikem po świecie permakultury.

Kilka słów o mnie:

Absolwent SGGW, z wykształcenia zootechnik i ichtiobiolog. Miłośnik przyrody, wędkarstwa, permakultury, absolwent dwóch kursów projektowania permakulturowego, uczeń Geoffa Lawtona. Wolne chwile spędza budując małe permakulturowe siedlisko w sercu Puszczy Bolimowskiej, znane też jako Permakulturowe Miejsce Pokazowe “Ostoja”. Wykładowca, konsultant i projektant permakulturowy. Założyciel grupy Permakultura Warszawa, Ogrodnictwo Permakulturowe i Projektowanie Permakulturowe na Facebooku, oraz strony Permisie.pl. Organizator cyklicznych Warszawskich Spotkań z Permakulturą. Pasjonat bioróżnorodności i zastosowania permakultury dla jej wspomagania. Tłumacz na język polski pierwszego podręcznika permakultury dla szkół, “Student Permakultury 1” Inicjator i organizator tłumaczenia na język polski książki "Istota Permakultury" Davida Holmgrena. Tłumacz podręcznika Aranya: Projektowanie permakulturowe - krok po kroku. Konsultant merytoryczny polskiego wydania książki "Wprowadzenie do permakultury" Billa Mollisona. Autor ponad 100 artykułów i felietonów o tematyce permakulturowej.

Ukończone kursy i szkolenia permakulturowe:

Maj 2013 — Permaculture Design Course, Regenerative Leadership Institute, USA, instruktorzy Vladislav Davidzon, Larry Korn, Max Meyers

Kwiecień 2014 — Geoff Lawton’s Online Permaculture Design Course, instruktor Geoff Lawton, certyfikat projektanta permakultury Permaculture Research Institute of Australia, nr 6538.

Zwiastun Kursu


O czym jest ten Kurs? Czy można streścić tak obszerny Kurs w minutę? No cóż, spróbujmy ... ;)

Witamy Cię w naszej Szkole Projektowania Permakulturowego!

Szkoła Projektowania Permakulturowego to projekt edukacyjny tworzony z pasją. To oddolna inicjatywa mająca na celu propagowanie idei permakultury oraz edukację w zakresie projektowania permakulturowego i dyscyplin z nim związanych, za pośrednictwem Internetu. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, nieosiągalne innymi drogami. Nasze wykłady i kursy kierujemy do polskich odbiorców, dlatego przygotowujemy je po polsku.

Kurs Certyfikowany Projektowania Permakulturowego PDC to nasz pierwszy kurs, który ewoluuował jak ekosystem. Pracowaliśmy nad nim ponad dwa lata, sukcesywnie publikując kolejne wykłady. W latach 2022-2023 kurs ukończyło kilkadziesiąt osób. Nasze Absolwentki i Absolwenci to najliczniejsza w kraju grupa potencjalnych projektantów permakulturowych z dyplomem PDC.


Listę i prace absolwentów poprzednich edycji kursu znajdziesz tutaj:

https://permisie.pl/absolwenci


Oferujemy pełny Kurs PDC, w formie 15 wykładów.

Kurs składa się ze 167 lekcji wideo.

(łącznie 1700 minut nagrań wideo plus materiały dodatkowe)


Spis wykładów wchodzących w skład kursu znajdziesz poniżej.

Każdemu wykładowi towarzyszy szeroka gama materiałów bonusowych, w postaci linków do polecanych zasobów, jak i szerokiej oferty naszych własnych publikacji. Wszystkie materiały bonusowe otrzymujesz za darmo.

Kurs to nie tylko wykłady w formie wideo, to także krótkie quizy wiedzy, a przede wszystkim możliwość dyskusji z innymi uczestnikami kursu w komentarzach pod lekcjami oraz w dedykowanej wyłącznie dla kursantów grupie prywatnej na Facebooku.

W 2023 roku powołaliśmy Radę Szkoły Permisie.pl, w skład której wchodzą Absolwentki i Absolwenci naszego kursu PDC. Rada stanowi ciało doradcze Szkoły, jak również bierze udział w ocenie Ćwiczenia Projektowego nadsyłanego w ramach kursu PDC przez nasze Studentki i Studentów. Ten unikalny system oceny sprawia, że prace oceniane są niezwykle obiektywnie, a ich autorzy otrzymują unikalną informację zwrotną na temat swojego projektu, czyli coś, czego żaden inny kurs nie jest w stanie Ci zaoferować. Informacja zwrotna jest wynikiem pracy zespołowej co najmniej trzech absolwentek i absolwentów kursu PDC oraz instruktora, i zawiera ona sugestie oraz wnioski co do których wszyscy się zgadzają.

Wszystko, co udostępniamy, powstało w oparciu o nasze środki własne, pracę i czas. Nie korzystamy z żadnego wsparcia instytucjonalnego. Dzięki temu pozostajemy całkowicie niezależni i realizujemy autorski program kursów, trzymając się ściśle zasad etycznych permakultury. Korzystając z naszych wykładów, wspomagasz rozwój edukacji permakulturowej w naszym kraju, za co serdecznie Ci dziękujemy.

Jeżeli formuła naszej Szkoły Ci się podoba, zaproś do nas znajomych! Udostępnij link do Szkoły, podziel się wrażeniami na Facebooku. Dzięki temu pomożesz nam w pracy nad następnymi wykładami i kursami, a plany są ambitne :)

Do zobaczenia na wykładach! :)

Wojciech Górny i Zespół Permisie.pl

Wykłady


Wykupując ten kurs, uzyskujesz dostęp do poniższych wykładów.

Na naszym kanale YouTube znajdziesz zwiastuny wszystkich Wykładów oraz lekcje darmowe - obejrzyj i przekonaj się, czy ten kurs jest dla Ciebie..

Po wykupieniu kursu, wszystkie wykłady znajdziesz w menu Moje Kursy, w prawym górnym rogu ekranu.

Wykład 1


Co to jest permakultura?

Definicja, Ludzie, Efekty permakultury.

Wykład 2


Etyka i zasady projektowania permakulturowego.

Zasady etyczne permakultury i koncepcje projektowania permakulturowego.

Wykład 3


Metodyka projektowania permakulturowego.


Elementy, Strefy, Sektory, Projektowanie na mapach.


Wykład 4


Wzorce w projektowaniu permakulturowym.

Wzorce, Efekt Krawędzi, Spirala Ziołowa.

Wykład 5


Czynniki klimatyczne w permakulturze.


Klimat, Opady, Wiatr, Efekty krajobrazu.


Wykład 6


Drzewa w projektowaniu permakulturowym.


Gildie i biomasa drzew, ich wpływ na wodę i glebę, leśne ogrody.


Wykład 7


Deszczówka, woda w domu i ogrodzie, oczka wodne i stawy, Keyline, susza.

Wykład 8


Erozja, życie glebowe, podstawy zdrowej gleby, kompostowanie.

Wykład 9


Roboty ziemne i zasoby ziemi.


Typy robót ziemnych i sprzęt do nich, rekultywacja terenu, zasoby Ziemi.

Wykład 10


Tropikalny dom i ogród, polikultury, agroleśnictwo, Rolnictwo Syntropijne.

Wykład 11


Krajobrazy pustynne, dom i ogród, nawadnianie, zalesianie, zbieranie wody na terenach suchych.

Wykład 12


Gleby naszego klimatu, projektujemy dom, ogród i sad, szklarnie, lasy, zwierzęta, zima.

Wykład 13


Plony ze stawów, tradycyjne stawy karpiowe, polikultury wodne, akwaponika i hydroponika.

Wykład 14


Strategie dla Globalnego Narodu.


Globalny Naród i jego etyczne podstawy, Bioregiony, Rozszerzone Rodziny, Rozwój wsi.

Wykład 15


Mój Projekt Permakulturowy.

Ćwiczenie Projektowe uprawniające do uzyskania Dyplomu kursu PDC.

Co mówią o kursie nasi Studenci:

Marcelina: Ogromna dawka praktycznej wiedzy!


Ten kurs to niesamowita możliwość czerpania z doświadczeń starszego kolegi „po fachu”. 

Oceniam jego przydatność z perspektywy 5 lat studiów ogrodniczych specjalizacji Kształtowanie Terenów Zieleni, które dały silne podwaliny wiedzy, jednak zupełnie nie tworzyły obrazu wzajemnych powiązań elementów projektowanej przestrzeni. Spacery w terenie nabrały teraz nowego wymiaru. Dzięki świetnie zobrazowanym przykładom łatwiej dostrzec wszechobecne wzorce, a uśmiech sam ciśnie się na usta gdy w trakcie wędrówki zboczem natrafia się na punkt kluczowy :) Z pewnością przerobienie wszystkich lekcji ośmiela do rozpoczęcia przygody z projektowaniem większych założeń niż tylko przydomowe miejskie ogrody. Serdecznie polecam tę ogromną dawkę praktycznej wiedzy!

Artur:
Kurs wart jest znacznie więcej!


Kurs zdecydowanie przerósł moje oczekiwania. Ogrom materiału dotyczącego permakultury został przedstawiony w systematyczny i przystępny sposób, a dbałość o szczegóły i szata graficzna sprawiają, że nauka jest przyjemnością. Jest do dowód na to że kilkoro ludzi z dobrą motywacją i pasją pomimo ograniczonych zasobów może dokanać cudów. Kurs wart jest znaczenie więcej niż kwota na jaką wyceniają go autorzy.


Elżbieta: Kurs jest wspaniały!

Odbiór wykładów mam bardzo dobry - nic nużącego, mnóstwo rzetelnej, konkretnej wiedzy. Świetne ilustracje. Jedyna "wada" dla mnie jest taka, że obfitość wiedzy mnie przerasta, nie daję rady przyswoić tego wszystkiego od razu w czasie kursu i potrzebuję wracać do wykładów wielokrotnie. :)

Szczerze polecam i sam kurs, i dołączenie do społeczności kursantów, co jest wielką pomocą w przygotowaniu się i praktyce projektowania.

Zasady uczestnictwa w naszym kursie.


Kurs rozpocznie się oficjalnie w piątek, 12 stycznia 2024.
Sprzedaż kursu będzie trwać do 9 lutego 2024. Jest to jedyny termin w którym w roku 2024 można będzie nasz kurs wykupić.

W dniu zakupu, każdy kto wykupi kurs, uzyska dostęp do Platformy Teachable naszej Szkoły oraz do Informacji dla Studentów.

Wykład 1 dostępny będzie od 12 stycznia 2024. Kolejne wykłady dodawane będą do kursu co tydzień, w każdy kolejny piątek. W trakcie kursu nastąpi tydzień przerwy w publikacji materiałów, przeznaczony na nadgonienie zaległości. Ostatni, Wykład 15, ukaże się 26 kwietnia 2024.

Każdy, kto wykupi kurs, będzie miał dostęp do wszystkich jego treści do 15 października 2024

15 października 2024 to również ostateczny termin przesłania Ćwiczenia Projektowego, które jest wymagane aby otrzymać dyplom ukończenia kursu PDC.

Wszyscy uczestnicy kursu którzy sobie tego zażyczą, będą mogli przystąpić do nowej grupy naszych Studentek i Studentów, rocznika 2024 na Facebooku. Gorąco zapraszamy!

Wszystkie rozmowy, dyskusje, pytania i odpowiedzi będą mieć miejsce w tej nowej grupie na Facebooku

Kalendarz kursu nie będzie podlegał modyfikacjom, daty rozpoczęcia i zakończenia są ostateczne.

Kurs można wykupić jedynie jako całość, nie ma możliwości zakupu pojedynczych wykładów

Po spełnieniu wymogów , dyplomy ukończenia kursu w formacie pliku PDF będą wysyłane do Absolwentek i Absolwentów na adres email podany przy zakupie.

Zapisy na ten kurs są obecnie zamkniete.

PRZECZYTAJ UWAŻNIE ZANIM WYKUPISZ KURS!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


Jakie wymogi muszę spełnić, aby uzyskać certyfikat ukończenia kursu PDC?

Aby uzyskać certyfikat ukończenia Kursu Projektowania Permakulturowego w Szkole Permisie.pl musisz obejrzeć wszystkie piętnaście wykładów oraz przesłać Ćwiczenie Projektowe.

Dyplom ukończenia kursu zostanie wystawiony po pozytywnej ocenie Ćwiczenia Projektowego.

Na czym polega Ćwiczenie Projektowe?

Mówimy o tym dokładnie w Wykładzie 15. W skrócie, w ramach Ćwiczenia Projektowego sporządzasz projekt permakulturowy, który podlega ocenie przez Zespół Permisie.pl i Radę Szkoły.

Ile mam czasu na sporządzenie projektu?

Na Twój projekt czekamy do 15 października. Do tego dnia również masz dostęp do wszystkich materiałów kursowych.

W jakiej formie mam przesłać mój projekt?

Projekt ma mieć formę pliku PDF. Opcjonalnie, materiały uzupełniające w innej formie możesz przesłać po ustaleniu z nami formy i sposobu ich dostarczenia.

Gdzie mam wysłać swój projekt?

Prosimy o przesłanie emailem na adres [email protected]

Jak projekt jest oceniany?

Projekt ocenia Zespół Permisie.pl oraz przedstawiciele Rady Szkoły złożonej z jej Absolwentek i Absolwentów.

Nie wystawiamy ocen. Albo projekt akceptujemy i wystawiamy dyplom ukończenia kursu, albo prosimy Cię o wprowadzenie poprawek.

Umawiamy się, że będziemy Cię prosić o poprawki dwukrotnie, ale mamy nadzieję, że w ogóle nie będzie takiej potrzeby.

Pamiętaj, że Ćwiczenie Projektowe nie jest egzaminem, a raczej okazją do dalszej nauki i do tego, abyś zrobił(a) pierwszy krok w realnym projektowaniu permakulturowym.

Chcę zrezygnować, czy mogę prosić o zwrot pieniędzy?

Z uwagi na sposób, w jaki działa i prowadzi rozliczenia Teachable (odprowadzanie polskiego VAT'u etc.), wykupienie kursu nie może być refundowane w przypadku na przykład nieobejrzenia wykładów 1-14, rezygnacji ze złożenia projektu czy utraty chęci uzyskania dyplomu PDC. Dlatego też - będziemy to podkreślać - prosimy o rozważną decyzję i zakup tylko te osoby, które są zdeterminowane taki dyplom uzyskać. Dziękujemy za zrozumienie.

Czy wystawiacie faktury?

Szkoła Permisie.pl NIE JEST sprzedawcą kursu. Obsługę płatności prowadzi platforma Teachable, tam możesz wybrać opcję umieszczenia swoich danych do faktury w formularzu opłaty za kurs. Dane te znajdą się na przesyłanym przez Teachable. Teachable również nalicza i odprowadza podatek VAT. W przypadku problemów skontaktuj się proszę z działem wsparcia Teachable.

Jaki dyplom otrzymam i jaką drogą?

Osoby, które prześlą projekt spełniający wymogi otrzymają numerowany, podpisany dyplom ukończenia Kursu Projektowania Permakulturowego (PDC Online) w Szkole Permisie.pl, w formie pliku PDF wysłanego na adres email podany w Szkole. Taki dyplom możesz samodzielnie wydrukować i zmniejszyć nasz wspólny ślad węglowy związany z wysyłką. 

Jak taki dyplom wygląda?

Kiedy dostanę dyplom ukończenia kursu?

Dyplom wyślemy w ciągu 30 dni od daty otrzymania projektu, który ocenimy pozytywnie.

Gdzie mogę zapytać o sprawy związane z Ćwiczeniem Projektowym?

W pierwszej kolejności, w Komentarzach na stronie Teachable.pl oraz w prywatnej grupie dyskusyjnej dla Studentów naszej Szkoły. Można też napisać na adres [email protected]

Jakie dane muszę podać chcąc uzyskać dyplom ukończenia kursu PDC?

Jedyne wymagane dane to prawdziwe imię i nazwisko oraz adres email

Jakie dane osobowe zbieracie?

Nie zbieramy żadnych danych poza imieniem, nazwiskiem i adresem email. Z twoim imieniem i nazwiskiem skojarzony będzie jedynie numer świadectwa ukończenia kursu.

Co jeszcze możecie mi zaoferować po ukończeniu kursu?

• Miejsce na publicznie dostępnej Liście Absolwentów naszej Szkoły

• Prezentację Twojego projektu na naszej stronie WWW

• Członkostwo w grupie dyskusyjnej absolwentów kursu PDC na Facebooku, jedynej takiej w kraju

• Dodatkowe kursy z naszej oferty, które sukcesywnie będziemy dodawać

Mam inne pytania w sprawie kursu, gdzie mogę je zadać?

Wszelkie inne pytania prosimy przesyłać na adres [email protected]


Pozdrawiamy serdecznie!

Wojciech Górny i Zespół Permisie.pl 

Kurs na prezent?


Wiele osób pyta ostatnio, czy oferujemy Bony Podarunkowe lub Vouchery na nasze kursy. Platforma Teachable, która nasze kursy sprzedaje, właśnie wprowadziła taką opcję, jest ona dostępna na stronie płatności. Jednakże, wspólnie z zainteresowanymi osobami doszliśmy do wniosku, że sami przygotujemy symboliczną kartę podarunkową, którą możesz wydrukować, wpisać nazwisko obdarowanej osoby, umieścić w ładnej kopercie i położyć pod choinką. A później wykupić dla tej osoby nasz Kurs PDC. Pozwoli Ci to podarować coś bardziej materialnego niż tylko obietnica.
Dwa wzory voucherów do pobrania znajdziesz TUTAJ

Zapisy na ten kurs są obecnie zamkniete.

Nasz Kurs w liczbach

(stan na 15 grudnia 2023)


Łączna liczba opublikowanych lekcji: 167

Łączny czas lekcji wideo: 1700 minut

Łączny rozmiar lekcji wideo składających się na nasz kurs: ponad 70 GB

Łączna liczba slajdów w prezentacjach: 1649

Łączna liczba pytań w quizach: 625

Liczba błędnych odpowiedzi jakie trzeba było wymyślić do quizów: ponad 2000

Liczba artykułów i plików bonusowych: 48

Liczba linków do materiałów dodatkowych: 320

Szacunkowy czas potrzebny, aby gruntownie zapoznać się ze wszystkimi materiałami bonusowymi i uzupełniającymi: pół roku

Liczba Absolwentek i Absolwentów kursu PDC: 82

Liczba osób, które wykupiły choć jeden nasz wykład: 821

Liczba wyświetleń darmowych lekcji na Youtube: 63000

Liczba osób zaangażowanych w realizację kursu: 3

Czas od pierwszego spotkania zespołu do zakończenia prac nad kursem: 960 dni


Na koniec - najważniejsze dla nas - opinie naszych Absolwentek i Absolwentów. Zobacz co się u nich zmieniło po ukończeniu naszego kursu: