Zwiastun kursu



Dla kogo jest ten kurs?



Jeżeli marzysz o tym, aby mieć ogród warzywny prowadzony w duchu permakultury i plonujący obficie, z grządkami dostosowanymi do Twoich potrzeb, warunków i preferencji, jeżeli pragniesz założyć ogród społecznościowy, sąsiedzki lub przyszkolny, jeżeli dopiero zaczynasz na działce lub w siedlisku, albo jeśli Twoje dotychczasowe próby ogrodnicze kończą się niepowodzeniami, ten kurs jest dla Ciebie.



Nasza Szkoła


Szkoła Projektowania Permakulturowego to projekt edukacyjny tworzony z pasją. To oddolna inicjatywa mająca na celu propagowanie idei permakultury oraz edukację w zakresie projektowania permakulturowego i dyscyplin z nim związanych, za pośrednictwem Internetu. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, nieosiągalne innymi drogami. Nasze wykłady i kursy kierujemy do polskich odbiorców, dlatego przygotowujemy je po polsku.


Twój instruktor

Dzień dobry, nazywam się Wojciech Górny i będę Twoim przewodnikiem po świecie grządek w małym ogrodzie permakulturowym.

Absolwent SGGW, z wykształcenia zootechnik i ichtiobiolog.

Miłośnik przyrody i permakultury, absolwent dwóch kursów projektowania permakulturowego, uczeń Geoffa Lawtona.

Prowadzi małe permakulturowe siedlisko znane jako Permakulturowe Miejsce Pokazowe “Ostoja”.

Wykładowca, konsultant i projektant permakulturowy. Założyciel grupy Permakultura Warszawa i Projektowanie Permakulturowe na Facebooku, oraz strony permisie.pl. Założyciel bardzo popularnej grupy Ogrodnictwo Permakulturowe. Organizator cyklicznych Warszawskich Spotkań z Permakulturą. Autor ponad stu artykułów i felietonów o tematyce permakulturowej. Pasjonat bioróżnorodności i zastosowania permakultury dla jej wspomagania. Pierwszy i jak na razie jedyny w Polsce nauczyciel pełnego Kursu Projektowania Permakulturowego (PDC) z udokumentowaną grupą wspaniałych absolwentów.

Tłumacz na język polski pierwszego podręcznika permakultury dla szkół, Student Permakultury 1, udostępnianej za darmo. Inicjator i organizator tłumaczenia na język polski książki "Istota Permakultury" Davida Holmgrena, udostępnianej za darmo. Konsultant merytoryczny książki "Wprowadzenie do permakultury" Billa Mollisona. Tłumacz podręcznika Tomasa Remiarza "Ogrody leśne w praktyce"

Ukończone kursy i szkolenia permakulturowe:

2013 — Permaculture Design Course, Regenerative Leadership Institute, USA, instruktorzy Vladislav Davidzon, Larry KornMax Meyers

2014 — Geoff Lawton’s Online Permaculture Design Course, instruktor Geoff Lawton, certyfikat projektanta permakultury Permaculture Research Institute of Australia, nr 6538.

Ten kurs



Kursy i warsztaty permakulturowej uprawy roślin jadalnych, projektowania przydomowych ogrodów, zakładania warzywników i budowy grządek prowadziłem "na żywo" wiele razy. W wyniku tych działań powstały setki grządek, z których zdecydowana większość zapewne służy do dziś w ogrodach społecznościowych i sąsiedzkich, na działkach, w siedliskach i gospodarstwach rolnych, ale najczęściej po prostu w przydomowych ogrodach. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim jest po drodze na spotkanie na żywo na moich zajęciach, dlatego też powstała internetowa wersja takiego kursu, którą gorąco polecam. Kurs składa się z siedmiu lekcji, które łącznie trwają 80 minut. Wszystkich serdecznie zachęcam i zapraszam do wspólnej nauki o grządkach - o tym bardzo istotnym elemencie permakulturowej, ogrodniczej infrastruktury.



Zakładanie grządek



Czym jest grządka permakulturowa, jakie ma potrzeby i jakie funkcje pełni. Jakie są typy grządek i dlaczego jest ich tak wiele? Na czym polega zakładanie nowych grządek i jakich materiałów najlepiej użyć? To wszystko omówię w ramach tego kursu.

Twój pierwszy sezon



Kiedy naprawdę zaczyna się sezon na grządkach? Jakie prace i kiedy należy wykonać? Jak przygotować się do sezonu i jak dbać o rośliny w trakcie jego trwania? Jaki jest najważniejszy obowiązek permakulturowego ogrodnika? Wiedza ta sprawi, że Twój pierwszy sezon będzie udany.


Przygotowanie do zimy



Co zrobić, aby ogród z roku na rok dawał coraz lepsze plony? Jaka powszechnie wykonywana jesienią czynność jest całkowicie zbędna, a nawet szkodliwa? Czy, jak i czym ściółkować? O tym opowiem w tym kursie, a na koniec pokażę kilka przykładów najprostszych zakładanych przeze mnie grządek.

Tu kupisz ten kurs


O cenach bez ściemy


Ceny to drażliwy temat. Nie jestem biznesmenem, nienawidzę sprzedawać, nie cierpię takich tematów, wolę grzebać w ziemi niż liczyć pieniądze. Ale, permakulturowa zasada Troski o Ludzi, w tym o siebie i swoja rodzinę, oraz Pierwsza Dyrektywa Permakultury nakazują mi wyznaczyć jakąś cenę za ten kurs. Mam nadzieję, że uda mi się pogodzić pasję propagowania wiedzy o permakulturze i uprawie własnej żywności z godną rekompensatą za pracę nad tym kursem. Jak zawsze, aby być w zgodzie z permakulturową zasadą Dzielenia się Nadmiarem, przeznaczam pewną pulę miejsc na tym kursie dla tych, którzy bardzo by chcieli w nim uczestniczyć, ale nie mogą sobie na to pozwolić. Jeżeli to dotyczy Ciebie, napisz do mnie na ten adres.

Biorąc pod uwagę, że koszt platformy Teachable na której publikuję ten kurs rośnie lawinowo, nie wiem jak długo uda mi się obecną cenę utrzymać, Z góry przepraszam więc za "korekty cenowe" jakie nieuchronnie nastąpią, bo bardziej wierzę w swoje plony z warzywnika niż w światową gospodarkę, relację złotego do dolara i wzrost produktu krajowego brutto. Wierzę natomiast głęboko w to, że w dobie szalejącej inflacji nie ma lepszej inwestycji, jak inwestycja w siebie. Dawne rolnictwo bazowało na ciężkiej pracy, współczesne bazuje na paliwach kopalnych i chemii, a permakultura na wiedzy, informacji i zasadach etycznych. Dlatego też mam nadzieję, że każda złotówka wydana na mój kurs zwróci Ci się wielokrotnie, choć w mojej opinii i tak nie jest to najważniejsze .... Jesteś tym, co jesz, a jeśli dzięki temu kursowi jeść będziesz zdrowe plony ze swoich własnych upraw, to jest to po prostu bezcenne.